Cum e posibil ca, in "cea mai bună dintre toate lumile posibile" (Leibniz), sa stăm atât de prost la capitolul calitatea relațiilor umane? Eu bănuiesc ca ar fi 2 motive: lipsa demnității și excesul de toleranță. Este prea mult ego în loc de demnitate și prea multă toleranță în loc de verticalitate. Demnitatea presupune un tip de anvergură morală care se manifestă față de sine și are drept consecință comportamentul echilibrat față de ceilalți și față de mediu în general. Respectându-te, ai principii, valori care țin la testul reciprocității și al sustenabilitatii, adică le poți aplica la fel de bine pe tine ca și pe ceilalți, accepți ca ți se pot întoarce și ca au consecințe pe termen lung. Deci, un om cu respect de sine, adică demnitate, nu se poate bucura în a fi incorect, nedrept, excesiv, abuziv, adică nu poate fi meschin. Sigur, sună redundant, dar o pun aici ca poate ajunge undeva: meschinaria, micimea morală, se opune demnității. Acum ajungem la toleranță c...