Treceți la conținutul principal

Bucati

S-au mai intamplat rupturi
Ti-ai spus atunci ca asta e 
Nu au meritat
Si ai mers mai departe

Si totusi exista rupturi de neimaginat
Ca atunci cand constati ca in unele zile Soarele nu era Soare
Florile nu erau flori
Oamenii nu erau, de fapt, buni.

Asa se intampla uneori
Sa traim mai departe rupti in bucati
Sa le adunam si sa mergem cu ele in oglinda 
Sa privim prin spatiul dintre ele 
Uneori e umbra, alteori multa lumina

"Ah, ce bine e sa stii, totusi!
Si ce repede trece timpul pe aici,
Si ce repede a trecut viata!"

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

meditatie

In fond, suntem bucatile din noi care, pe rand, urca pe scena si rad, plang, se joaca, sufera, au geniu, rateaza, se razgandesc... asa suntem noi, bucati de lumina si bucati de umbra, toate deodata cautand un sens si niciodata la fel. Asa traim, pe intervale de timp, cu emotii si ganduri, lasand urme in lume.  Sa iti traiesti bucuria la timpul ei inseamna sa pretuiesti continutul timpului cu celălalt. Cateva minute intr-o companie care te umple de emotie si inspiratie este darul pe care tu ti-l faci, este o chestiune pentru sufletul tau. Percepem oamenii ca ceea ce inseamna ei pentru noi si nu ceea ce sunt cu adevarat. De aceea uneori luam de la ei mai mult decat ne asteptam, alteori mai putin (de acolo drama). Si oricat de mult si oricat de departe ar parea o despartire, suntem fragili si timpul impreuna ne este de aici__________ pana aici. Important este cum reușim sa articulam spațiul  din acest interval cu evenimentele care comprima sau dilata clipa, care ne dau alta traie...

pregătiri de sarbatori

Nu am avut timp de pregătiri anul acesta, asa ca am lăsat totul pe 24 decembrie, adică azi. Partea cea mai proasta e ca azi dimineața m-am simțit foarte obosita și lipsita de orice dispozitie de sărbători. Am văzut apoi o fotografie cu Moș Crăciun trudind pentru a face dulciuri și m-am gândit la acel ceva ce ne pune la treaba deși ne simtim epuizați.  M-am autodiagnosticat cu aprox 1 an și jumătate în urma cu deficienta majora de motivație, asa ca sentimentul care ma încearcă acum este unul nou în peisaj. Am profitat de moment și mi-am luat puțin timp sa îl pun în atenție, sa mi-l însușesc pana la capăt și sa îl transmit pe cât posibil.  Aproape oriunde m-aș duce cu gândul mi se pare ceva în neregula și ma enerveaza, de la politica și pana la orhideele mele care nu mai infloresc. Asta se întâmplă doar pentru ca am așteptări și o voința care tinde sa se impună în toate cele, uneori dincolo de controlul sau capacitatea mea de influențare, mecanism care, evident, produc...