Treceți la conținutul principal

Postări

Se afișează postări cu eticheta politețe

Politetea

De ce îmi place politețea?  Pentru că este acel principiu de funcționare al societății. Etimologia cuvântului "politețe" vine din latinescul politus provenit din verbul polire , adică "a șlefui". I se mai spune "bună-creștere", "bun-simț", este vital într-o societate și este valabil pentru toate vârstele. Cred că sinonimul cel mai potrivit pentru "politicos" este cuvântul "civilizat", care mă trimite cu gândul la "civil", "cetățean", "om al cetății", "cetate" (gr.  polis ).  Apreciez comportamentul politicos al unei persoane pentru ca în spatele lui este un efort de șlefuire, de educare. Un copil prost-crescut este insuportabil, un adult lipsit de bun-simt, de asemenea. Civilizația este specifică rasei umane fiindcă omul este singurul capabil în lume de a fi șlefuit la început (când nu are discernământ), și de a se șlefui singur pe parcursul vieții. Omul nepoliticos este ca un șut dat î...