Treceți la conținutul principal

Postări

Se afișează postări cu eticheta #nepoezie #versuri #fararost

Asa nu

Poezia aceasta ar fi putut fi frumoasa Ar fi putut fi despre curaj Și despre împlinire  Ar fi putut fi o poezie usoara Macar de ar fi avut rima Ar fi fost o poezie care sa inspire  Ar fi putut fi invata în scoli Recitata aiurea, în tramvaie  sau in gând De câte cineva însuflețit de ea Dar poezia asta, uite,  E complicata si grea  Nu e de dat mai departe E ca un exemplu de "asa nu" Pe care îl arăți cuiva drag Vezi tu Ca atunci cand luam copiii de mana Si ii învățăm lucruri despre lume "Uite aici o stea si aici o fantana, Uite asa arata golul,  Nu, nu e de incercat A fost cineva inaintea noastra Si acum nu stie sa mai iasa Ne scrie versuri de acolo S-a incurcat"