Poezia aceasta ar fi putut fi frumoasa Ar fi putut fi despre curaj Și despre împlinire Ar fi putut fi o poezie usoara Macar de ar fi avut rima Ar fi fost o poezie care sa inspire Ar fi putut fi invata în scoli Recitata aiurea, în tramvaie sau in gând De câte cineva însuflețit de ea Dar poezia asta, uite, E complicata si grea Nu e de dat mai departe E ca un exemplu de "asa nu" Pe care îl arăți cuiva drag Vezi tu Ca atunci cand luam copiii de mana Si ii învățăm lucruri despre lume "Uite aici o stea si aici o fantana, Uite asa arata golul, Nu, nu e de incercat A fost cineva inaintea noastra Si acum nu stie sa mai iasa Ne scrie versuri de acolo S-a incurcat"