Nu am avut timp de pregătiri anul acesta, asa ca am lăsat totul pe 24 decembrie, adică azi. Partea cea mai proasta e ca azi dimineața m-am simțit foarte obosita și lipsita de orice dispozitie de sărbători. Am văzut apoi o fotografie cu Moș Crăciun trudind pentru a face dulciuri și m-am gândit la acel ceva ce ne pune la treaba deși ne simtim epuizați. M-am autodiagnosticat cu aprox 1 an și jumătate în urma cu deficienta majora de motivație, asa ca sentimentul care ma încearcă acum este unul nou în peisaj. Am profitat de moment și mi-am luat puțin timp sa îl pun în atenție, sa mi-l însușesc pana la capăt și sa îl transmit pe cât posibil. Aproape oriunde m-aș duce cu gândul mi se pare ceva în neregula și ma enerveaza, de la politica și pana la orhideele mele care nu mai infloresc. Asta se întâmplă doar pentru ca am așteptări și o voința care tinde sa se impună în toate cele, uneori dincolo de controlul sau capacitatea mea de influențare, mecanism care, evident, produc...