Treceți la conținutul principal

când excesul de toleranță duce la o lume insuportabilă

Cum e posibil ca, in "cea mai bună dintre toate lumile posibile" (Leibniz), sa stăm atât de prost la capitolul calitatea relațiilor umane? 
Eu bănuiesc ca ar fi 2 motive: lipsa demnității și excesul de toleranță. 
Este prea mult ego în loc de demnitate și prea multă toleranță în loc de verticalitate. 
Demnitatea presupune un tip de anvergură morală care se manifestă față de sine și are drept consecință comportamentul echilibrat față de ceilalți și față de mediu în general. Respectându-te, ai principii, valori care țin la testul reciprocității și al sustenabilitatii, adică le poți aplica la fel de bine pe tine ca și pe ceilalți, accepți ca ți se pot întoarce și ca au consecințe pe termen lung. Deci, un om cu respect de sine, adică demnitate, nu se poate bucura în a fi incorect, nedrept, excesiv, abuziv, adică nu poate fi meschin. Sigur, sună redundant, dar o pun aici ca poate ajunge undeva: meschinaria, micimea morală, se opune demnității. 
Acum ajungem la toleranță care cred că este o virtute numai în măsura în care știe să pună limitele, pentru că asta e o treabă delicată, dependentă de context și de gradul de suportabilitate. 
Toleranța înseamnă respectarea libertății indivizilor în gândire, credință, opinie și comportament. 
Dar până unde se întinde toleranța sănătoasă? În principiu, până acolo unde este invadată libertatea noastră sau a altcuiva. Aici e treaba demnității să ne pună la treabă, să ne facă să luăm atitudine, să cerem socoteală, să punem frână bolovanului. Altfel, progeniturile excesului de toleranță arată odios și suntem responsabili pentru ele și prăvălirea lor în lume. De multe ori tolerații ajung să considere nu că li s-a făcut o favoare și reacția normală ar fi recunostinta (ce sentiment nobil!), ci că sunt privilegiați, că au un statut aparte, superior, care li se cuvine și pe care ajung să îl impună celorlalți. În loc de recunoștință, găsești aroganță, un ego umflat cu pompa, gol pe dinăuntru, care se rostogolește peste tot și toate cu indiferența tâmpă a unui bolovan. Așa înțeleg unii sa se respecte pe sine, ceea ce este la ani lumină distanță față de demnitate. 
Stima de sine autentică înseamnă și ca uneori să fii capabil să îndrepți lucrurile care nu sunt în regulă și au consecințe, adică să nu tolerezi ceea ce nu este de tolerat. A trece cu vederea, eschivearea, nepăsarea, sunt uneori forme ale ignorantei și întotdeauna fac lumea aceasta mai puțin bună decât ar fi ea cu putință. Zic asta pentru ca nu știu de ce (ma fac ca nu ma uit la vârsta), dar ma tot gândesc la lumea în care ne aducem copiii și, implicit, la moștenirea pe care o lăsăm în lume generațiilor următoare. 

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

meditatie

In fond, suntem bucatile din noi care, pe rand, urca pe scena si rad, plang, se joaca, sufera, au geniu, rateaza, se razgandesc... asa suntem noi, bucati de lumina si bucati de umbra, toate deodata cautand un sens si niciodata la fel. Asa traim, pe intervale de timp, cu emotii si ganduri, lasand urme in lume.  Sa iti traiesti bucuria la timpul ei inseamna sa pretuiesti continutul timpului cu celălalt. Cateva minute intr-o companie care te umple de emotie si inspiratie este darul pe care tu ti-l faci, este o chestiune pentru sufletul tau. Percepem oamenii ca ceea ce inseamna ei pentru noi si nu ceea ce sunt cu adevarat. De aceea uneori luam de la ei mai mult decat ne asteptam, alteori mai putin (de acolo drama). Si oricat de mult si oricat de departe ar parea o despartire, suntem fragili si timpul impreuna ne este de aici__________ pana aici. Important este cum reușim sa articulam spațiul  din acest interval cu evenimentele care comprima sau dilata clipa, care ne dau alta traie...

pregătiri de sarbatori

Nu am avut timp de pregătiri anul acesta, asa ca am lăsat totul pe 24 decembrie, adică azi. Partea cea mai proasta e ca azi dimineața m-am simțit foarte obosita și lipsita de orice dispozitie de sărbători. Am văzut apoi o fotografie cu Moș Crăciun trudind pentru a face dulciuri și m-am gândit la acel ceva ce ne pune la treaba deși ne simtim epuizați.  M-am autodiagnosticat cu aprox 1 an și jumătate în urma cu deficienta majora de motivație, asa ca sentimentul care ma încearcă acum este unul nou în peisaj. Am profitat de moment și mi-am luat puțin timp sa îl pun în atenție, sa mi-l însușesc pana la capăt și sa îl transmit pe cât posibil.  Aproape oriunde m-aș duce cu gândul mi se pare ceva în neregula și ma enerveaza, de la politica și pana la orhideele mele care nu mai infloresc. Asta se întâmplă doar pentru ca am așteptări și o voința care tinde sa se impună în toate cele, uneori dincolo de controlul sau capacitatea mea de influențare, mecanism care, evident, produc...