Perioada sărbătorilor de iarna este o ocazie sa ne gândim la daruri, deși în fiecare zi primim în schimbul cu ceilalți "darurile" lor. Oamenii dăruiesc ce au deja, iar oricare dar porneste de undeva din suflet și se concretizează sub o forma care, ajunsa la destinație, transmite o energie. Darurile sunt cantități de energie primite de la ceilalți. Simțim bucurie când cel care ne dăruiește are în suflet: bunătate, seninătate, recunoștință, generozitate. Aceste lucruri ajung și la noi în suflet. Omul nu poate dărui ce nu are deja. A avea grija de noi înseamnă să avem grija de sufletul și de conștiința noastra, sa îl păstrăm pur cu onestitate, deschidere, intenții bune și corectitudine. Toate lucrurile acestea ne fac, însă, vulnerabili in schimbul inevitabil cu ceilalți. Ne regasim expuși cu atat mai mult cu cat presupunem ca oamenii gândesc și simt ca noi. Fiecare îl vede pe celalalt din propria perspectiva și, uneori, te trezești judecat exact după chipul celui care te descr...