Treceți la conținutul principal

Oamenii pun în ghetuțe ce au în suflet. Unii au otrava

Perioada sărbătorilor de iarna este o ocazie sa ne gândim la daruri, deși în fiecare zi primim în schimbul cu ceilalți "darurile" lor. 
Oamenii dăruiesc ce au deja, iar oricare dar porneste de undeva din suflet și se concretizează sub o forma care, ajunsa la destinație, transmite o energie. Darurile sunt cantități de energie primite de la ceilalți. Simțim bucurie când cel care ne dăruiește are în suflet: bunătate, seninătate, recunoștință, generozitate. Aceste lucruri ajung și la noi în suflet. 
Omul nu poate dărui ce nu are deja. A avea grija de noi înseamnă să avem grija de sufletul și de conștiința noastra, sa îl păstrăm pur cu onestitate, deschidere, intenții bune și corectitudine. Toate lucrurile acestea ne fac, însă, vulnerabili in schimbul inevitabil cu ceilalți. Ne regasim expuși cu atat mai mult cu cat presupunem ca oamenii gândesc și simt ca noi. Fiecare îl vede pe celalalt din propria perspectiva și, uneori, te trezești judecat exact după chipul celui care te descrie. Și ce facem cu cei falși, egoiști, mici la suflet? E greu sa îți ferești "ghetuțele" sau "locul de sub brad" de "darurile" lor otrăvite, cu atat mai puțin când nu ești în garda. În seara de Mos Nicolae cineva s-a gândit sa imi toarne otravă în ghetuțe și lucrul asta m-a dus într-o tristețe infinita. O avalanșă de nerușinare, incorectitudine și lipsa de demnitate din partea unei persoane mi-a tulburat sufletul. Asta are în suflet, asta dăruiește. Prima mea reacția a fost înghețul, apoi nevoia de a lua multă distanta fata de acea persoana. După un timp am început sa ma gândesc ce am de făcut sa îndrept situația, sa vad care este limita responsabilității mele într-o astfel de situație.  E treaba mea sa educ o alta persoana care deja și-a ales valorile gresit? E miza mea sa îmi consum energia în răzbunări? E cazul sa demasc micimea morala ascunsa de prea mult teatru și prea multa drama, lucruri care și pe mine m-au "furat" mult timp? Categoric, nu. Singura opțiune rămâne sa ma protejez și sa ma apar. Poate toate aceste lucruri care locuiesc spațiul interior al celeilalte persoane fac sa fie un loc suficient de urat în care trăiește zi de zi și, probabil, este suficient. Minciuna, ca mod de viata  pentru astfel de oameni, este vitala. Probabil, o clipa de autoscrutare sincera ar face sa se năruie prea tare universul lor în care prioritare sunt interesele josnice pentru care calcă orice relație în picioare. 
Sa avem grija ce ne cultivam în suflet fiindca asta dam mai departe și se simte. 

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

meditatie

In fond, suntem bucatile din noi care, pe rand, urca pe scena si rad, plang, se joaca, sufera, au geniu, rateaza, se razgandesc... asa suntem noi, bucati de lumina si bucati de umbra, toate deodata cautand un sens si niciodata la fel. Asa traim, pe intervale de timp, cu emotii si ganduri, lasand urme in lume.  Sa iti traiesti bucuria la timpul ei inseamna sa pretuiesti continutul timpului cu celălalt. Cateva minute intr-o companie care te umple de emotie si inspiratie este darul pe care tu ti-l faci, este o chestiune pentru sufletul tau. Percepem oamenii ca ceea ce inseamna ei pentru noi si nu ceea ce sunt cu adevarat. De aceea uneori luam de la ei mai mult decat ne asteptam, alteori mai putin (de acolo drama). Si oricat de mult si oricat de departe ar parea o despartire, suntem fragili si timpul impreuna ne este de aici__________ pana aici. Important este cum reușim sa articulam spațiul  din acest interval cu evenimentele care comprima sau dilata clipa, care ne dau alta traie...

pregătiri de sarbatori

Nu am avut timp de pregătiri anul acesta, asa ca am lăsat totul pe 24 decembrie, adică azi. Partea cea mai proasta e ca azi dimineața m-am simțit foarte obosita și lipsita de orice dispozitie de sărbători. Am văzut apoi o fotografie cu Moș Crăciun trudind pentru a face dulciuri și m-am gândit la acel ceva ce ne pune la treaba deși ne simtim epuizați.  M-am autodiagnosticat cu aprox 1 an și jumătate în urma cu deficienta majora de motivație, asa ca sentimentul care ma încearcă acum este unul nou în peisaj. Am profitat de moment și mi-am luat puțin timp sa îl pun în atenție, sa mi-l însușesc pana la capăt și sa îl transmit pe cât posibil.  Aproape oriunde m-aș duce cu gândul mi se pare ceva în neregula și ma enerveaza, de la politica și pana la orhideele mele care nu mai infloresc. Asta se întâmplă doar pentru ca am așteptări și o voința care tinde sa se impună în toate cele, uneori dincolo de controlul sau capacitatea mea de influențare, mecanism care, evident, produc...