Treceți la conținutul principal

Postări

Se afișează postări cu eticheta respect

când excesul de toleranță duce la o lume insuportabilă

Cum e posibil ca, in "cea mai bună dintre toate lumile posibile" (Leibniz), sa stăm atât de prost la capitolul calitatea relațiilor umane?  Eu bănuiesc ca ar fi 2 motive: lipsa demnității și excesul de toleranță.  Este prea mult ego în loc de demnitate și prea multă toleranță în loc de verticalitate.  Demnitatea presupune un tip de anvergură morală care se manifestă față de sine și are drept consecință comportamentul echilibrat față de ceilalți și față de mediu în general. Respectându-te, ai principii, valori care țin la testul reciprocității și al sustenabilitatii, adică le poți aplica la fel de bine pe tine ca și pe ceilalți, accepți ca ți se pot întoarce și ca au consecințe pe termen lung. Deci, un om cu respect de sine, adică demnitate, nu se poate bucura în a fi incorect, nedrept, excesiv, abuziv, adică nu poate fi meschin. Sigur, sună redundant, dar o pun aici ca poate ajunge undeva: meschinaria, micimea morală, se opune demnității.  Acum ajungem la toleranță c...

Politetea

De ce îmi place politețea?  Pentru că este acel principiu de funcționare al societății. Etimologia cuvântului "politețe" vine din latinescul politus provenit din verbul polire , adică "a șlefui". I se mai spune "bună-creștere", "bun-simț", este vital într-o societate și este valabil pentru toate vârstele. Cred că sinonimul cel mai potrivit pentru "politicos" este cuvântul "civilizat", care mă trimite cu gândul la "civil", "cetățean", "om al cetății", "cetate" (gr.  polis ).  Apreciez comportamentul politicos al unei persoane pentru ca în spatele lui este un efort de șlefuire, de educare. Un copil prost-crescut este insuportabil, un adult lipsit de bun-simt, de asemenea. Civilizația este specifică rasei umane fiindcă omul este singurul capabil în lume de a fi șlefuit la început (când nu are discernământ), și de a se șlefui singur pe parcursul vieții. Omul nepoliticos este ca un șut dat î...