Poezia aceasta ar fi putut fi frumoasa
Ar fi putut fi despre curaj
Și despre împlinire
Ar fi putut fi o poezie usoara
Macar de ar fi avut rima
Ar fi fost o poezie care sa inspire
Ar fi putut fi invata în scoli
Recitata aiurea, în tramvaie
sau in gând
De câte cineva însuflețit de ea
Dar poezia asta, uite,
E complicata si grea
Nu e de dat mai departe
E ca un exemplu de "asa nu"
Pe care îl arăți cuiva drag
Vezi tu
Ca atunci cand luam copiii de mana
Si ii învățăm lucruri despre lume
"Uite aici o stea si aici o fantana,
Uite asa arata golul,
Nu, nu e de incercat
A fost cineva inaintea noastra
Si acum nu stie sa mai iasa
Ne scrie versuri de acolo
S-a incurcat"
Comentarii
Trimiteți un comentariu